stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Kręcimy serial....

Z racji tego, że trzeba było to zrobić, a czasu znalazło się trochę więcej niż zwykle, przyszła pora na naukę zakładania i noszenia kagańca. Robimy to za pomocą klikera, w krótkich sesjach, dzieląc naukę na kilka etapów. Sesję zawsze kończy się zabawą sznurkiem, piłeczką i kurczakiem w wersji maxi. Przed każdą sesją trzeba zwierza rozruszać, więc standardowo facet zapętla się aportowaniem. Zabawa przyjemna i pożyteczna , w której nagrodą dla Fifki jest przynoszenie i oddawanie kolejnych przedmiotów, a co najważniejsze gość cieszy się tak genialnie, że ogon merdoli mu się z prędkością światła.

Nauka kagańca część 1

W pierwszej części Fifi klikany i nagradzany jest za dotknięcie kagańca noskiem. Nie nakręciliśmy tego, ale ćwiczenie zaczynaliśmy od klikania na psa spoglądającego i interesującego się kagańcem.

 

Nauka kagańca część 2

Na tym poziomie wymagamy, żeby zwierz wkładał pysio w kaganiec, po czym klikamy i nagradzamy zachowanie.

 

Nauka kagańca część 3

Na kolejnym etapie klikerowej nauki nakładania kagańca podłożyliśmy pod zachowanie komendę, oczywiście "kaganiec". Teraz wymagamy, aby Fifi na naszą prośbę wkładał mordkę w to ustrojstwo, dodatkowo w sposób nieliniowy sterujemy czasem, w jakim to zachowanie występuje. Możliwe, że podkładanie komendy nie jest tu jakieś konieczne. Można również zrobić to wtedy, gdy pies potrafi już chodzić w kagańcu. Ja podłożyłam komendę na tym etapie, takie przyzwyczajenie z nauki nakładania gentle leader'a.

 

Nauka kagańca część 4

Na tym etapie klikerowej nauki nakładania kagańca dodaliśmy założenie paseczka od kagańca na szyjkę pieseczka. Jeszcze go nie zapinamy, teraz sukcesywnie będziemy dążyć do wydłużania czasu tego zachowania, następnie będziemy je, tak jak w poprzedniej częście egzekwować nieliniowo, za każdym razem klikając i nagradzając za oczekiwaną reakcję.

 

Nauka kagańca część 5

Na tym etapie nauki nie zapinam jeszcze sprzączki kagańca na stałe. Zakładam ją tak, żeby w miarę szybkim, pewnym ruchem zdjąć kaganiec po kliknięciu.

 

Nauka kagańca część 6

Ze względu na to, że Fifi jest mocno kudłatym zwierzem, kolejną część szkolenia kagańcowego poświęcamy na „klikanie” poprawek uszek, paseczków, sprzączek i ” koszyczka”, tudzież głaskanie zwierza po łepetynce.

piątek, 28 stycznia 2011, onzi1

Polecane wpisy